Tvorba webu    →    Proč nedoporučuji WordPress pro firemní web?

Proč nedoporučuji WordPress pro firemní web?

Přemýšlíte nad tvorbou firemního webu, vybíráte platformu a agenturu, která vše zrealizuje? Ať už si vyberete cokoli, zbystřete. Navzdory všem nesporným kladům, které WordPress má, existují i zápory a to právě především pro firemní webové prezentace. Pojďme se na to společně podívat v krátkém věcném článku.

 

WordPress přeci používá každý ...

Podle aktuálních metrik běží na WordPressu v současné době okolo 30% všech webových stránek na internetu. To je obrovské množství. Přesto tento fakt vůbec nemusí znamenat, že WordPress je to nejlepší řešení pro Váš firemní web - a to ani v oblasti kvality, dokonce ani v oblasti ceny.

V oboru programování a vývoje úspěšných webových prezentací se pohybuji více než 20 let. Měl jsem pod rukama první verze prakticky všech otevřených redakčních systémů na jejich úplném začátku (např. WordPress v roce 2003). Sledoval jsem následně jejich vývoj, aplikoval vlastní nástroje a setkával se s klienty, kteří na WordPressu postavili své weby. Toto vše od prvopočátku až do současnosti v roce 2022. 

Ikdyž si myslím, že WordPress je vynikající redakční systém, já osobně bych jej pro firemní web nepoužil. Proč? Pojďme se podívat na jednotlivé body.

Nevytvářejte firemní web sami

V dnešní době je velmi rozšířený mýtus, že tvorba úspěšného webu je snadná, rychlá a nejlépe zdarma. Na vině je trend mnoha vizuálních editorů, které zvládne použít v podstatě každý i bez jakýchkoli hlubších znalostí. Velké korporace si na tomto principu postavili úspěšný byznys a když se nad tím více zamyslíme, je to vlastně logické.

Pro vývojáře je mnohem pohodlnější a ekonomicky výhodnější, když si pomocí jejich nástroje uděláte vše sami - firma pro Vás v tomto ohledu web stavět již nemusí, tím šetří čas i náklady a naopak do nekonečna inkasuje peníze za již jednou hotový produkt. Koho vlastně zajímá, že řemeslník, účetní, finanční poradce nebo realitní makléř web nikdy nevytvářeli, když se v reklamě dozvíme, že je to tak jednoduché, že to zvládne každý?

Správná odpověď je, že přesně tato otázka by měla zajímat právě Vás. Web bude Váš a jeho výsledky markantně ovlivní Váš byznys. Pokud se tedy na věc díváte ekonomicky, pak pravděpodobně dojdete ke správnému závěru, že zatímco Vy se budete věnovat svému podnikání, tak Váš prodejní nástroj (web) necháte sestavit profesionálně a s garancí výsledků.

A úplně stejné je to s WordPress. Mnoho podnikatelů se nechá zlákat myšlenkou, že WordPress je zdarma, stačí jej stáhnout, nainstalovat na optimalizovaný webhosting, vybrat pěknou šablonu a je hotovo. Opak je ale bohužel pravdou. Vytvořit koukatelný web není výhra ani cíl. Oním cílem je vytvořit úspěšný web, správně napsaný, správně nastavený, propjený s Google nástroji a následně správně opečovávaný. A toto už bez potřebných zkušeností reálně nezvládnete.

Nezkušení a nekvalifikovaní freelanceři, ale i celé agentury

Ikdyž se na první pohled zdá, že vysoká rozšířenost WordPressu je pro nás plus, realita ukazuje něco jiného. S rozmachem WordPressu, pluginů a šablon vzniklo nespočet podnikatelů a celých společností, které svůj byznys založily právě na tvorbě WordPress webů. Bohužel pro nezkušeného spotřebitele se většinou jedná o nekvalifikované tvůrce webů, kteří využívají možnosti web naklikat bez technických znalostí a tento Vám následně draze prodají.

V praxi to vypadá tak, že tvůrce webu najde pěknou šablonu, tu zakoupí, drobně upraví, nainstaluje na WordPress, který opatří mnoha různými pluginy (funkcemi) a web poté prezentuje jako hotové dílo. Nebylo by na tom nic špatného - pokud by takový člověk uměl web vytvořit i bez WordPressu a uměl jej také naprogramovat a řádně nastavit. Přecijen uvažte sami - klikat myší a ovládat nějaký program (WordPress) se naučíme za dva víkendy (a už jsou z nás "programátoři webu"), ale reálně prakticky programovat a řešit všechny aspekty úspěšného webu trvá léta.

Web, vytvořený výše uvedeným způsobem jsou velmi špatně investované peníze. Jeho výsledky nebudou bůh ví jaké a při individuálních požadavcích a změnách budeme narážet na povrchní znalosti tvůrce takového webu. Je to stejné, jako byste si nechali operovat srdce někým, kdo výborně ovládá laserový operační přístroj, ale bohužel nemá lékařské vzdělání a nikdy nedržel v ruce skalpel...

Bezpečnostní rizika pro Vaši firmu ve WordPress

Při zhodnocení bezpečnosti opět narážíme na obrovskou rozšířenost WordPressu. Možná si říkáte, proč byste zrovna Vy měli řešit bezpečnost webu, na Vás přeci nikdo útočit nebude. Opak je ale pravdou. Hackeři se na WordPress pravidelně soustředí a několikrát do roka provádí plošné útoky na všechny weby, které WordPress používají. Ve výsledku je tedy zcela nepodstatné, že jste malá regionální firma - už jen tím, že WordPress použijete se dostáváte právě do zorného pole útočníků, kteří nerozlišují velikost nebo důležitost Vašich dat, ale jen to, že používáte WordPress.

Nelze ale říci, že by byl WordPress špatně zabezpečený - spíše právě naopak. WordPress je možná daleko bezpečnější systém než mnohé jiné redakční systémy. Vinou jeho rozšířenosti se na něj ale útočníci soustředí a jak známo - prolomit jde vše až do příští aktualizace a to je nekonečný koloběh. Pokud tedy uvažujete o WordPressu, tak bez pravidelných aktualizací to nepůjde a i tak je bezpečnostní riziko velké.

Problém jménem aktualizace

WordPress stabilně vyvíjí silný tým vývojářů. Pozitivní je, že celkem pružně reagují právě na bezpečnostní problémy. Vychází tedy pravidelné aktualizace, které jsou dostupné jednoduše na kliknutí myší.

Co už si ale málokdo uvědomí je fakt, že WordPress se skládá z mnoha pluginů - tedy funkcí. Když potřebujete do svého webu přidat nějakou další funkci, téměř vždy se najde vhodný plugin. Pluginů je stejně jako šablon nepřeberné množství a vyvíjí je stejně nepřeberné množství třetích stran - tedy vývojářů mimo samotný WordPress. Není tak žádnou výjimkou, že po nutné aktualizaci WordPressu jsou najednou důležité funkce webu mimo provoz. Vývojáři pluginů reagují pomalu, někdy vůbec. Pak nezbývá, než hledat plugin jiný nebo čekat. Toto ale v případě firemního webu, na kterém běží náš byznys není myslitelné. Nehledě na fakt, že opět potřebujete oslovit "odborníka", protože sami si pravděpodobně neporadíte.

 

Zde je jeden ze zásadních rozdílů mezi WordPress a komerčním systémem - třeba Customio. Customio platformu vyvíjí jedna společnost, jeden tým včetně všech pluginů a funkcí - aktualizace tedy přináší pro uživatele radost z nových funkcí a garanci správné funkcionality všech součástí. Tím i hladký chod Vašeho webu bez výpadků a bez řešení jakýchkoli technických náležitostí. Cena takového řešení se přitom nepohybuje ve statisících, ale spíše ve stokorunách.

 

Rychlost a množství pluginů

Často diskutovanou oblastí u WordPress webu je rychlost. Velké množství webů má s rychlostí problémy - a to s ohledem na fakt, že Google v poslední době velmi tlačí na rychlost webů a také je právě podle rychlosti hodnotí, není dobré.

Abych byl spravedlivý, tak je nutno přiznat, že WordPress lze nastavit tak, aby byl přijatelně rychlý. Fakt je ale ten, že drtivá většina "tvůrců" WordPress webů to neumí, systém přehlcují pluginy a výsledek je nepěkný.

Závěrem

Možná to celé vyznělo, že WordPress je špatný systém. To si ale vůbec nemyslím. WordPress je naopak velmi dobrý redakční systém, ale je potřeba se reálně dívat také na negativa celého řešení. Pokud by webovou prezentaci na WordPressu vytvářel skutečný odborník a také se o ni po celou dobu fungování pečlivě a hlavně odborně staral, pak může být WordPress skvělou volbou. V dnešním světě, kde peníze jsou až na prvním místě a weby se "pečou" stejně, jako rohlíky na krámě, je to ale téměř nereálné.

Proč použít Customio pro firemní web?
19.06.2022, Martin Brodecký

Customio je nejlepší volbou pro malé i velké firemní webové projekty. Pojďme se podívat, v čem je Customio tak jiné od ostatních řešení webových prezentací.

Proč není Váš web v Google?
21.05.2022, Martin Brodecký

Když Váš web není v Google, zákazníci jej nenajdou. Pojďme si společně zodpovědět, proč Vás Google nevidí a co můžete udělat proto, aby se situace změnila. Je to snadné.

Pozor na weby zdarma a online editory
20.05.2022, Martin Brodecký

Proč nejsou jednoduché editory a weby zdarma často vhodné pro Vaše podnikání ať už jste živnostník či velká společnost? Pojďme se na to podívat objektivně.

pencilTato webová stránka používá Cookies

Prohlížením obsahu těchto stránek a využíváním produktů a služeb na těchto stránkách souhlasíte s použitím Cookies. Další informace naleznete v sekci Ochrana soukromí.
Rozumím a beru na vědomí